Sleeping Dictionary
(09.05.2003)
 


Üzerinde güneş batmayan emperyalist İngiliz İmparatorluğunun zirvede olduğu zamanlar.... Genç ve toy bir İngiliz subayı görevli olarak İngiliz kolonisi Sarawak'a gönderilir. Doğa harikası, cenneti andıran bir mekanda başlarda her şey çok keyifli gözükse de kısa zaman içinde kendisini bekleyen zorlukları farkeder. Yöneteceği halkın dilini kısa zamanda öğrenme zorunluluğu, kesilip kafaları getirilmesi gereken Çinliler, Hollandalı kaçak madenciler ve hepsinden önemlisi zaman içinde çok karmaşık bir hal alacak gönül ilişkileri.
Film adını, buraya gönderilen idarecilerin yerel dili kısa zamanda öğrenmelerini çabuklaştırmak için hizmetlerine verilen "yatak arkadaşı" kızlardan alıyor. Bu kızlar idarecilerin hem yatak arkadaşı hem de dil öğretmenleri olarak geçici olarak görevlendirilmektedir. Ancak genç ve toy yeni idareci dini inançları nedeniyle bunu başlangıçta kabullenmekte zorlanır. Kabul ettikten sonra ise geri dönülmez bir yola girdiğini geçte olsa farkedecektir..
Sleeping Dictionary, klasik ingiliz dönem filmlerinin bir örneği olarak görünse de aslında daha yoğun, daha içten, daha sıcak bir film. Doğal ortamın sunduğu görselliği en mükemmel bir biçimde sunarken, hikayesini de son derece akıcı bir şekilde aktarıyor. Beylik bir tema olmasına rağmen türün örneğini sevenleri çok kısa zamanda kucaklıyor. Güzeller güzeli Jessica Alba, filmde Selima karakterini hakkıyla canlandırıyor, çok sakin ve rahat tavırları inandırıcılığını artıyor (Halle Berry'in en büyük rakibi, ve bence ondan çok daha güzel bir bayan). Filmin sürprizi Henry rolündeki Bob Hoskins. Yılların kurt oyuncusu çok başarılı bir rol çıkarıyor. Ama asıl alkışımız kötü kaynana Aggie rolünde Brenda Blethyn'a gidiyor, mükemmel bir performans çıkartıyor. Genç oyuncu Hugh Dancy ise ilerleyen zamanlarda yıldızı çok parlayacak bir oyuncu potansiyeline sahip.
İyi seyirler__________________