About Schmidt

           


Warren Schmidt, bir sigorta şirketindeki yöneticilik görevinden yeni emekli olmuş birisidir. Kendisi hakkındaki ilk izlenimimiz geçimsiz, kuralcı ve huysuz bir ihtiyar olmasıdır. Emekliliğin başlangıcında pek çok sorunlar yaşayacağı bellidir. Bu ani değişimi kabullenmekte oldukça zorlanacaktır. 42 yıldır evli olduğu karısı ile günün 24 saatini birlikte paylaşmak da cabası. Kızları Jeannie ise Denver’da oturmakta ve evlilik hazırlıkları yapmaktadır. Kısa bir süre sonra karısının ani ölümü, Warren’ın hayata bakışını, yaşam tarzını ve tüm hayatını değiştirecek gelişmelere neden olacaktır.
Amerikan sinemasının her yıl 2-3 çok iyi film çıkardığını hepimiz biliyoruz. Açıkçası About Schmidt’i izlemeden önce, çok iyi kotarılmış, çok iyi oynanmış ve mükemmel bir senaryo ile karşılacağımı sanmıyordum. Ama Jack Nicholson’ın “As good as it gets”den sonra benzeri iyi projelerde yer almasını da tahmin etmem gerekirdi.
About Schmidt, aslında hayli durağan temposuna rağmen zamanın nasıl çabuk geçtiğini farkedemeyeciğiniz bir film. Kendi adıma hayatın kendisini anlatan ve bunu yalın ve gösterişsiz bir şekilde anlatan filmleri daima sevmişimdir. Bu film de yaşamın ne kadar kırılgan, kısa, değerli ve anlamlı olduğunu hissettiren az sayıda filmden biri. Çevremizdeki insanların, yakınlarımızın ve dostlarımızın değerini anlamamız gerektiğini son derece yalın bir dilde anlatıyor ve bunu yaparken sinema’nın en sade ama en başarılı yöntemlerini kullanıyor.
Jack Nicholson, filmin ana karakteri rolünde son derece başarılı ve mükemmel bir oyunculuk örneği gösteriyor. Kathy Bates kısa rolünde yine kusursuz. Diğer yan rollerdeki oyuncu seçimleri de çok başarılı.
Filmi izleyeceklere yanlarında bol miktarda mendil bulundurmalarını tavsiye edeceğim, özellikle final bölümündeki konuşma ve mektup sahnesinde...